Wady i zalety ZZP – Co to jest i jak zacząć? Samozatrudnienie w Holandii

Wiele ofert pracy, które są zawarte w naszym serwisie, opiera się o możliwość pracy w wymiarze ZZP. Niektórzy nazywają to rozwiązanie pracą na własny rachunek. Warto wiedzieć jednak, czy takie rozwiązanie cię interesuje, czy kompletnie nie jesteś do tego tematu chętny. Poniżej dowiesz się, na czym polega taka opcja pracy w Holandii oraz jakie są jej wady i zalety. Dowiedz się, czy i ty nie potrzebujesz takiej formy zatrudnienia.

 

ZZP w Holandii. Jak Zacząć?

ZZP to ogromnie popularne rozwiązanie pracy w Holandii, które w bardzo szybkim czasie zyskało niemałą sławę i to oczywiście nie bez powodu. Co kryje się za tą nazwą? ZZP to oczywiście skrót płynący z słów Zelfstandige Zonder Personeel. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to oczywiście samozatrudnienie bez pracowników. Możemy to zrozumieć jako jednoosobową działalność gospodarczą w innej firmie.

Jak to jednak działa w praktyce, jaką jest zatrudnienie siebie w innej firmie? Jak możecie się domyślać, samozatrudnienie opiera się na wielu zasadach, których niezwłocznie należy się trzymać. Tylko i wyłącznie dzięki tym zasadom ta opcja odniosła tak wielki sukces właśnie w tymże kraju. Pierwszą z tych kwestii jest prowadzenie księgowości swojej działalności, co jest niemal podstawą podjęcia się całego przedsięwzięcia.

Zasady omówimy w poniższych akapitach, jednak jeśli chodzi o samo rozpoczęcie, to wystarczy zarejestrować się w odpowiednim miejscu. Mowa tutaj oczywiście o Kamer van Koophandel (KvK), jak również w UWV. Pierwsze tych miejsc jest Holenderską Izbą Handlowo-Przemysłową, natomiast drugie z wymienionych to oczywiście Urząd do Spraw Ubezpieczeń społecznych. Koszt stworzenia działalności gospodarczej to 50 euro.

ZZP, Holandia

ZZP – jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Holandii

Omówiliśmy już ściślej proces tego, jak rozpocząć swoją działalność gospodarczą pod kątem dokumentów. Warto wiedzieć jednak, jakie są zasady jednoosobowej działalności oczywiście poza księgowością, której wspomnieliśmy już wcześniej. ZZP wymaga tego, by samodzielna osoba miała przepracowane w ciągu roku co najmniej 1225 godzin w zakresie swojej własnej filmy, a także czynne jej reklamowanie.

Marketing jest tutaj bardzo ważny i podkreślany, gdyż jasno dajemy nim do zrozumienia, że firma działa i chce się rozwijać. Korzystanie z własnego transportu również wpisuje w zasady, jakimi rządzi się ZZP. Warto mieć na uwadze ważną zasadę, jaką jest wykonywanie zleceń dla trzech różnych od siebie zleceniodawców w ciągu całego roku. Nie jest to oczywiście koniec kwestii, jakie osoby pracujące na samozatrudnieniu muszą zapewnić.

Poza oczywistym transportem trzeba mieć na uwadze również odzież roboczą, a także narzędzia potrzebne do pracy. Żaden zleceniodawca nie powinien musieć takich rzeczy wam zapewniać. Wszystko, co jest potrzebne do wykonania zlecenia, powinieneś mieć ty. Kwestią równie wartą twojej uwagi jest poważna decyzja w formie założenia konta firmowego. To tam należy księgować i ewidencjonować wszystkie wydatki i ogólne wpływy firmy.

 

Zalety i wady bycia ZZP w Holandii

Skupmy się teraz na kwestii, która nie powinna być podjęta w dowolnej chwili, a od razu wtedy, gdy zaczynamy myśleć o byciu samodzielnym przedsiębiorcą i świadczeniu swoich usług. Mowa oczywiście o wadach i zaletach rozwiązania, jakim jest ZPP. Zaczniemy od pozytywnych cech, które ukażą nam plusy tej opcji. Zaletą jest fakt swobody, gdyż sami wybieramy sobie godziny naszej pracy.

Ponadto sam określasz jaki czas pracujesz i ile za taką pracę dostaniesz. W dodatku przysługują ci przywileje podatkowe właśnie za pośrednictwem ZZP. Jest to coś niebywale pozytywnego w samodzielnym świadczeniu usług i to właśnie z tego względu ludzie się na nią decydują. Będąc przedsiębiorcą jednoosobowym, nie musisz tak bardzo bać się podatku, jak przedsiębiorca zatrudniający pracowników i działający z innymi. Możesz pracować właściwie, gdzie chcesz.

Jeśli chodzi o wady takiego wyboru, to niezaprzeczalnie należy do nich niepewność, gdyż właściwie nie masz pojęcia, ile zarobisz rocznie, czy miesięcznie. Dla osoby, która żyje za granicą ilość zarobków, jest naprawdę ważna. Co więcej, aby otrzymać więcej dochodów albo w ogóle jakiekolwiek dochody, musisz sam na własną rękę pozyskać klientów. Ostatnim istotnym aspektem w tym zakresie jest administracja i ubezpieczenia.

 

Umowy dla ZZP na własny rachunek

Jeśli chodzi o umowy dla ZZP, to są one bardzo powszechne właśnie w Holandii. Jeśli sprawdzicie naszą zakładkę oferty pracy, to sami się o tym przekonacie. Możecie zobaczyć, że wiele osób w swojej zakładce „Oferujemy” umieszcza różne możliwości umowy w tym właśnie ZZP, co jest bardzo atrakcyjną opcją. Nikogo zatem nie będzie dziwił fakt, że chcesz pracować na własnych zasadach. Co więcej, będzie to coś zupełnie normalnego.

 

ZZP Holandia

 

Var Velklaring – Zmiany Przepisów

Warto wspomnieć nieco więcej na temat kwestii dokumentów, mianowicie powiedzmy sobie nieco o Var Velklaring. Jest to zaświadczenie dla ciebie, jeśli pracujesz w samozatrudnieniu. Odpowiada on za potwierdzenie, że twoja firma jest samodzielna i zajmuje się konkretną branżą, czy też dziedzina. Jest to swego rodzaju potwierdzenie dla pracodawców, zleceniodawców, jak również klientów.

Do tej pory, wypełnienie takiego dokumentu mogliśmy dokonać poprzez fizyczny formularz lub przez internet. Aktualnie sprawy mają się nieco inaczej, gdyż mamy do czynienia z Varem na umowie w formie kontraktu między nami a zleceniodawcą. Musi być ona potwierdzeniem na to, że zleceniodawca nie musi odprowadzać podatku dochodowego, jak również składek. Może mieć ulgi podatkowe.

Kiedy już sporządzimy umowę, to wysyłamy ją do Urzędu Skarbowego, który decyduje o rozstrzygnięciu takiej umowy. Informuje on cię później czy zleceniodawca jest zmuszony do płacenia podatku, czy też wręcz przeciwnie. Są to ogromnie ważne kontrakty, jednak zapewniają one zysk i bezpieczeństwo klienta. Umowa tego typu to rodzaj faktury i prawo do spokojnej pracy. Dobre jej wykonanie nie sprawi ci problemu.

 

Regulacja Stosunku do Pracy i Jednoosobowej Działalności Gospodarczej

Ważne, by mieć na uwadze, iż zleceniodawcy z firm są bardzo przychylnie nastawieni do umowy typu ZZP. Wszystko za sprawą faktu, że czują się oni bardzo bezpiecznie, gdyż zawierają regulowaną przez urząd umowę. Nie utracisz zatem przez to klientów, a właściwie zyskasz więcej pracy i odpowiednie dla siebie zadania. Z pewnością będziesz miał wielkie zestawienia ofert firm.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania odnośnie do narzędzi pracy, takich jak założenie ZPP, to zapraszamy do kontaktu. Nasz pracownik z pewnością chętnie pomoże wam zrozumieć ów kontrakt i nakieruje was na zysk waszej firmy. Mamy nadzieję, że prowadzona przez ciebie działalność osiągnie niemały sukces i zainteresuje wiele osób. Ograniczoną odpowiedzialnością niczego nie zdziałasz, więc postaw na siebie. Sprawdź nasze oferty pracy.